wtorek

Warsztaty serowarskie - sery kozie i owcze


Akademia Serowarska

Warsztaty prowadzi Joanna Włodarska


Jeżeli posiadacie Państwo własne kozy czy owce, lub macie dostęp do takiego mleka to grzechem jest nie nauczyć się warzyć serów typowo kozich i owczych.
W Polsce, mimo dużej ilości kóz i owiec i idącą za tym sporą produkcją mleka wytwarzane jest stosunkowo niewiele serów typowo kozich i owczych. Dotyczy to zwłaszcza serów dojrzewających. Po części jest to związane z faktem stosowania wprost przepisów na sery włoskie czy francuskie. W naszych warunkach stosowane wprost przepisy po prostu się nie sprawdzają. Inny mamy klimat, inne warunki dojrzewania czy wreszcie inną karmę. Te wszystkie czynniki mają wpływ na nasze sery. Nieprawidłowo wrzone sery ( chodź robione zgodnie z książkowymi przepisami ) bardzo często się przesuszają, kruszą i dojrzewają w nieodpowiedni sposób.
Także stosowanie wprost przepisów na sery krowie do mleka koziego i owczego praktycznie nigdy nie daje zadowalających efektów. Ze względu na znaczące różnice składu mleka od kóz i owiec w stosunku do mleka krowiego, sery owcze i kozie po prostu wymagają odmiennej technologii produkcji.
Dlatego zapraszamy Państwa na dwudniowe warsztaty poświęcone właśnie specyfice serów wyrabianych z mleka owczego i koziego. Podczas zajęć poznamy skład poszczególnych rodzajów mleka, rodzaje stosowanych bakterii serowarskich, nauczymy się robić zakwas roboczy, a przede wszystkim na dwuosobowych stanowiskach wykonamy 7 gatunków sera.
Pierwszego dnia przygotujemy zakwas roboczy do wykonania sera kremowego wiejskiego, w typie serka almette oraz do fety, wykonamy ser dojrzewający typu tomme, sekcja owcza wykona klasyczny bundz, a kozia w tym czasie ser jogurtowy. Zwieńczeniem pierwszego dnia warsztatów będzie feta, którą wykonamy na bazie przygotowanego wcześniej zakwasu roboczego.Dzień drugi to czas serów dojrzewających. Wykonamy włoski ( kozi lub owczy ) ser typu provolone, który jest parzonym serem dojrzewającym oraz ser dojrzewający z dodatkiem pleśni niebieskich. Warsztaty dedykowane są przede wszystkim hodowcom owiec i kóz, którzy zamierzają specjalizować się w serowarstwie. Na zajęcia przyjeżdżamy z własnym mlekiem, tak, aby móc pracować na swoim produkcie. Na warsztaty trzeba przywieźć 7 litrów mleka koziego lub owczego. 4 litry na pierwszy dzień i 3 litry na dzień drugi. Hodowcy mają możliwość rozliczenia części należności za szkolenie w postaci mleka. Jeżeli możesz przywieźć więcej świeżego mleka kupimy je od Ciebie po 10 zł za litr . Oferowaną ilość mleka określ w formularzu zgłoszeniowym. Osoby, które nie mają możliwości przywiezienia własnego mleka, prosimy o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym - dodatkowy kosz związany z zakupem surowca - 70 zł /os.
Pod podanym niżej telefonem i mailem działa "Gorąca Linia" czyli możliwość konsultacji i pomocy  w przypadku problemów czy wątpliwości przy produkcji serów.
Osoby zainteresowane będą mogły nabyć zestawy startowe i dedykowane specjalistyczne bakterie.
Na zakończenie, uczestnicy otrzymają dyplomy ukończenia warsztatów oraz materiały zawierające przepisy.
Wiedza i umiejętności  pozyskane w czasie naszych warsztatów pozwala planować otwarcie własnej profesjonalnej serowni. W takim przypadku udzielamy uczestnikom warsztatów  bezpłatnej pomocy związanej z uwarunkowaniami prawnymi,  typowym projektem małej serowni, wyborem sprzętu serowarskiego, marketingu produktu itp.

Cena warsztatów :

Uwaga : osoby, które nie mają dostępu do mleka koziego lub owczego - dodatkowy koszt związany z zakupem surowca - 70 zł/os. 

Pałac Sapowice w Wielkopolsce Mazowsze, Dolny Śląsk, Jura Krakowsko Częstochowska, Podkarpacie, Śląsk, Lubuskie - 490 zł od osoby za udział w warsztatach z noclegiem i z wyżywieniem.

Siedlisko pod Lipami na Żuławach: 410 zł od osoby plus około 40 zł za nocleg w pobliskiej agroturystyce.  Jeżeli zdążymy  z remontem ( a pewnie tak ) to możliwy nocleg w naszej stodole. W tym przypadku koszt warsztatów, wyżywienia i noclegu wyniesie 490 zł. Można przyjechać już w piątek.

Jest możliwość wzięcia udziału w warsztatach z opcją bez noclegu. W takim przypadku cena jest o  około 100 zł niższa. Na różnicę w cenie między warsztatami z noclegiem i bez noclegu składa się nocleg, obiadokolacja w sobotę i śniadanie w niedzielę.
W czasie warsztatów serwujemy dwudniowy bufet kanapkowy z wyrobami także z  naszego Siedliska - dla wszystkich uczestników warsztatów.


Warsztaty prowadzimy w całej Polsce.  
Pełny i szczegółowy opis poszczególnych warsztatów znajdziesz na naszym profilu FB.

pozdrawiam i zapraszam do kontaktu

Joanna Włodarska

505-977-924
Najbliższe warsztaty:

6 - 7 czerwca ( środa, czwartek,  ) - Warsztaty serowarskie - Sery kozie i owcze na Podkarpaciu w Agroturystyce Dzikie Wino w Daliowej , koło Rymanowa Zdroju - szczegóły tutaj

19 - 20 czerwca  ( wtorek, środa)  - Warsztaty serowarskie - Sery kozie i owcze na Dolnym Śląsku w pensjonacie Warszawianka w Przesiece - szczegóły tutaj

4 - 5 sierpnia ( sobota, niedziela ) - Warsztaty serowarskie - Sery kozie i owcze na Żuławach w naszym Sielisku  - szczegóły tutaj

Lista rezerwowa

Jeżeli jesteś zainteresowany/na udziałem w  warsztatach, w których już zakończyliśmy nabór to prosimy o kontakt. Jeżeli zwolni się miejsce to natychmiast Cię poinformujemy.

Joanna Włodarska –  serowar, dziennikarka, także kulinarna i szefowa kuchni.  Sery podpuszczkowe warzy od ponad 15 lat. Przygodę z serowarstwem rozpoczęła od poznawania smaków serów zagrodowych, wytwarzanych w polskich gospodarstwach i zapragnęła robić własne. Od tamtej pory w  Siedlisku pod Lipami powstają sery podpuszczkowe i dojrzewające: goudy , camemberty, mozarelle, sery typu oscypek – doskonałe do wędzenia i grillowania, a także inne – w zależności od pory roku, nastroju i apetytu. Pozyskaną wiedzę serowarską Joanna Włodarska wykorzystuje w pomocy nowym i zaprzyjaźnionym serowniom "projektowaniu" nowych, ciekawych smakowo serów dojrzewających.
 Pierwsze warsztaty serowarskie zorganizowane przez Joannę Włodarską skierowane były do stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich z powiatu elbląskiego pod hasłem " Powrót sera na Żuławy". Zainteresowanie okazało się tak duże, że narodził się pomysł, by tradycję warzenia sera podpuszczkowego dojrzewającego, popularyzację serów zagrodowych, wypiekanie prawdziwego chleba i promowania dobrej, wytwarzanej w domu żywności szerzyć jeszcze dalej. Powstała Akademia Siedliska pod Lipami, a warsztaty i pokazy organizowane są w całej Polsce.
Jesteśmy legalnie działającą firmą -  podmiotom gospodarczym wystawiamy faktury za udział w naszych warsztatach.

Minione warsztaty - sery kozie i owcze


17 - 18 kwietnia  ( wtorek, środa) - Warsztaty serowarskie - Sery kozie i owcze w Lubuskiem w Ośrodku Relax - szczegóły tutaj   Relacja z warsztatów   ,   pożegnanie :)

14 - 15 kwietnia  ( sobota, niedziela ) Warsztaty serowarskie - Sery kozie i owcze na Mazowszu Zachodnim w Radziejowicach w Hotelu Gościnnym- szczegóły tutaj , Relacja z warsztatów  1  ,    2 ,         3