środa

Warsztaty serowarskie i chlebowe z Joanną Włodarską


Warsztaty serowarskie i chlebowe z Joanną WłodarskąWitaj,
skoro trafiłeś na tę stronę to  może znaczyć, że jesteś zainteresowany wytwarzaniem sera podpuszczkowego (ser podpuszczkowy dojrzewający).
Jeżeli tak jest  to proponuję Ci dwudniowy, 13 godzinny, intensywny kurs warzenia serów,  W tym czasie poznasz sekrety wytwarzania podstawowych serów a pozyskana wiedza pozwoli Ci już samodzielnie wytwarzać znane sery  a nawet tworzyć własne serowe kompozycje.
Pierwszy dzień warsztatów  rozpoczniemy od wspólnego zrobienia Sera Korycińskiego.  Potem już samodzielnie, przy dwuosobowych stanowiskach będziesz  warzył własne sery. Pierwszy będzie tzw. Ser Żuławski zwany też Hand Kase. Od Ciebie będzie zależało czy zrobisz go jako ser dojrzewający czy do szybkiej konsumpcji. Pierwszy dzień warsztatów ukoronujemy zrobieniem Goudy. W przerwach technologicznych przygotujemy zaczyn na chleb na zakwasie i zbierzemy śmietanę  z której następnego dnia zrobimy masło.
Drugiego dnia  zrobimy prawdziwego Cameberta, Parmezan i ser typu Oscypek. Upieczemy też nasze chleby na zakwasie i zrobimy masło.
Zrobione sery będzie można zabrać ze sobą do domu.
Pracujemy na podpuszczce zwierzęcej i mikrobiologicznej także nasze sery są idealne dla wegetarian.
Zajęcia prowadzimy na mleku krowim ale szeroko omawiamy róznice związane z serami owczymi i kozimi. Jest możliwość pracowania na mleku od swoich kóz czy owiecJeżeli  masz dostęp do mleka koziego  czy owczego  przywieź  je na warsztaty i przerób na ser kozi lub owczy. 
Osoby zainteresowane będą mogły nabyć zestawy startowe.
Na zakończenie, uczestnicy otrzymają dyplomy ukończenia warsztatów oraz materiały zawierające przepisy.
Wiedza i umiejętności  pozyskane w czasie naszych warsztatów pozwala planować otwarcie własnej profesjonalnej serowni. W takim przypadku udzielamy uczestnikom warsztatów  bezpłatnej pomocy związanej z uwarunkowaniami prawnymi, wyborem sprzętu serowarskiego, marketingu produktu itp.

Pod podanym niżej telefonem i mailem działa "Gorąca Linia" czyli możliwość konsultacji i pomocy  w przypadku problemów czy wątpliwości przy produkcji serów.
Oprócz tego utworzyliśmy na Facebooku  zamkniętą grupę Serowarska Grupa Wsparcia, którą tworzą uczestnicy naszych warsztatów  i sympatycy serowarstwa. W  Grupie można  podzielić się swoimi dokonaniami czy też szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Najbliższe warsztaty serowarskie i chlebowe:

16 -17 grudnia - Warsztaty serowarskie i chlebowe na Mazowszu

13 - 14 stycznia  2018 - Warsztaty serowarskie i chlebowe w Lubuskiem - szczegóły tutaj

27 - 28 stycznia 2018 - Warsztaty serowarskie i chlebowe  na Kaszubach - szczegóły tutaj

3 - 4 luty  2018Warsztaty serowarskie i chlebowe  w Wielkopolsce - szczegóły tutaj

17 - 18 lutego 2018 - Warsztaty serowarskie i chlebowe na Dolnym Śląsku - w budowie

marzec -   Warsztaty Serowarskie i Chlebowe  na Podkarpaciu - w budowie

marzec - Warsztaty Serowarskie i Chlebowe na Mazowszu w budowie

kwiecień - Warsztaty Serowarskie i Chlebowe w Jurze Krakowsko Częstochowskiej - w budowie

Ceny:

Pałac Sapowice w WielkopolsceMazowsze, Dolny Śląsk , Jura Krakowsko Częstochowska - 460 zł od osoby za udział w warsztatach z noclegiem i z wyżywieniem.

Siedlisko pod Lipami na Żuławach:  360 zł od osoby plus około 40 zł za nocleg w pobliskiej agroturystyce lub 440 z noclegiem i wyżywieniem u nas,

Lubuskie: 440 zł od osoby za udział w warsztatach z noclegiem i z wyżywieniem.

Warsztaty prowadzimy w całej Polsce - Kalendarium tutaj
Pełny i szczegółowy opis poszczególnych warsztatów znajdziesz na naszym profilu FB.

pozdrawiam i zapraszam do kontaktu

Joanna Włodarska

505 061 237


Do kogo kierujemy naszą ofertę ?

W ciągu  naszej działalności   w samym tylko okresie 2015 - 2017 wprowadziliśmy w tajniki serowarstwa  1 500 osób. Jesteśmy największą szkołą serowarstwa w Polsce. W naszych kursach, oprócz uczestników z Polski, biorą udział adepci i pasjonaci serowarstwa z Anglii, Niemiec, Belgii, Czech Ukrainy, Kanady i Rosji - by wymienić tylko te najczęstsze kierunki.
Kim są ludzie decydujący się na nasze warsztaty? W sporej części są to pasjonaci kulinarni. Czyli ludzie, którzy dla własnej satysfakcji i dla zdrowia chcą wzbogacić swoją wiedzę kulinarną i robić swoje własne sery. Bez wszechobecnej chemii w postaci konserwantów i ulepszaczy.
Kolejna, stała grupa to zawodowcy czyli właściciele i szefowie kuchni, restauracji i hoteli szukający nowych smaków, inspiracji i wiedzy źródłowej związanej z wytwarzaniem naturalnej żywności czy ideą Slow Food.
Nasze warsztaty kierujemy też do  uczestników kilkugodzinnych warsztatów i pokazów serowarskich - 13 godzin intensywnych zajęć pozwala uczestnikom uporządkować wiedzę i rozwinąć swoją pasję.
Kolejna grupa to rolnicy, którzy w warunkach uwolnienia kwot mlecznych szukają pomysłu na dodatkowe źródła dochodu  dla swojego gospodarstwa.
Coraz liczniejszą grupą uczestników naszych kursów serowarskich są  mieszkańcy miast, którzy niedawno przenieśli się na wieś a także ci, którzy dopiero  planują przeniesienie się na wieś i szukają pomysłu na niewymagający dużych nakładów finansowych wiejski biznes o wysokiej stopie zwrotu.
W warsztatach biorą także udział ludzie już zajmujący się  wytwarzaniem serów dojrzewających. Tacy, którzy potrzebują wiedzy szczegółowej, zrozumienia  zachodzących procesów i praktycznego poznania zasad wytwarzania nowych rodzajów serów.

Gdzie organizujemy nasze Warsztaty?

Warsztaty organizujemy w całej Polsce. Średnio 2 -3 razy w roku organizujemy nasze warsztaty w województwie mazowieckim, śląskim, małopolskim, dolnośląskim, warmińsko mazurskim i pomorskim. Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w naszych warsztatach ale nasze lokalizacje są dla Ciebie zbyt odległe to prosimy o kontakt.
Warsztaty organizujemy  w atrakcyjnych miejscach; zamkach ( Zamek w Otmuchowie, Zamek w Gostyninie), dworach ( Dwór Mościbrody, Dwór Modzele - Bartłomieje)), agroturystykach o wysokim standardzie ( Słoneczne Wzgórze na Kaszubach, Pensjonat Trzy Jeziora koło Mikołajek) ale też w dużych Stacjach Turystycznych ( Jura Krakowsko Częstochowska). W przeważającej większości lokalizacji standardem są pokoje 2 osobowe z łazienką.

Przepis na ser domowy - jak zrobić ser. Sery warzono na ziemiach polskich od wieków. Wraz z rozwojem przemysłu i powstaniem zakładów mleczarskich umiejętność ta niemal zanikła. Dziś serowarstwo znów staje się popularne. Bo sery zrobione w domu są niepowtarzalne, pachnące i...nasze.
Często zadawane pytania to; jak zrobić ser żółty?  Jaki jest przepis na ser domowy? Jak zrobić ser podpuszczkowy, w jakich warunkach powinien dojrzewać? Czy da się wykorzystać serwatkę? Na te i inne pytania odpowiemy podczas naszych warsztatów serowarskich.

Joanna Włodarska –  serowar, dziennikarka, także kulinarna i szefowa kuchni.  Sery podpuszczkowe warzy od ponad 10 lat. Przygodę z serowarstwem rozpoczęła od poznawania smaków serów zagrodowych, wytwarzanych w polskich gospodarstwach i zapragnęła robić własne. Od tamtej pory w  Siedlisku pod Lipami powstają sery podpuszczkowe i dojrzewające: goudy , camemberty, mozarelle, sery typu oscypek – doskonałe do wędzenia i grillowania, a także inne – w zależności od pory roku, nastroju i apetytu. Pozyskaną wiedzę serowarską Joanna Włodarska wykorzystuje w pomocy nowym i zaprzyjaźnionym serowniom "projektowaniu" nowych, ciekawych smakowo serów dojrzewających.
 Pierwsze warsztaty serowarskie zorganizowane przez Joannę Włodarską skierowane były do stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich z powiatu elbląskiego pod hasłem " Powrót sera na Żuławy". Zainteresowanie okazało się tak duże, że narodził się pomysł, by tradycję warzenia sera podpuszczkowego dojrzewającego, popularyzację serów zagrodowych, wypiekanie prawdziwego chleba i promowania dobrej, wytwarzanej w domu żywności szerzyć jeszcze dalej. Powstała Akademia Siedliska pod Lipami, a warsztaty i pokazy organizowane są w całej Polsce.

Relacje z naszych warsztatów

Warsztaty serowarskie i chlebowe w Jurze Krakowsko Częstochowskiej - wrzesień 2017Warsztaty serowarskie i chlebowe w naszym Siedlisku na Żuławach Wrzesień 2017
Warsztaty serowarskie i chlebowe w Jurze Krakowsko Częstochowskiej - kwiecień 2017W przypadku odwołania szkolenia z powodu braku odpowiedniej ilości osób, zaliczka zostaje w całości zwrócona na podane konto. W przypadku rezygnacji z udziału i zawiadomienie nas o tym w czasie nie krótszym niż dwa dni przed warsztatami zaliczka nie przepada lecz może być przekierowana na dowolne, organizowane przez nas, wybrane przez Państwa warsztaty. Nie dotyczy warsztatów kulinarnych za granicą.