środa

Akademia Serowarska


Warsztaty serowarskie i chlebowe z Joanną Włodarską


Witaj,
skoro trafiłeś na tę stronę to  może znaczyć, że jesteś zainteresowany wytwarzaniem sera podpuszczkowego.
Jeżeli tak jest  to proponuję Ci dwudniowy, 13 godzinny, intensywny kurs warzenia serów w największej i najdłużej działającej szkole serowarstwa w Polsce. W tym czasie poznasz sekrety wytwarzania podstawowych serów a pozyskana wiedza pozwoli Ci już samodzielnie wytwarzać znane sery a nawet tworzyć własne serowe kompozycje. 
Pierwszy dzień warsztatów  rozpoczniemy od wspólnego zrobienia Sera Korycińskiego.  Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo uwarzyć  Korycina tak aby nie był kwaśny, mokry i by nadawał się do dojrzewania. Potem już samodzielnie, przy dwuosobowych stanowiskach będziesz  warzył własne sery. Pierwszy będzie tzw. Ser Żuławski zwany też Hand Kase. Od Ciebie będzie zależało czy zrobisz go jako ser dojrzewający czy do szybkiej konsumpcji. Pierwszy dzień warsztatów ukoronujemy zrobieniem Holenderskiej Goudy. W przerwach technologicznych przygotujemy zaczyn na chleb na zakwasie i zbierzemy śmietanę, z której następnego dnia zrobimy masło.
Drugiego dnia  zrobimy prawdziwego Francuskiego Camemberta,  Włoski Parmezan, Polską Gołkę i Góralski Oscypek. Upieczemy też nasze chleby na zakwasie i zrobimy masło.
Zrobione sery uczestnicy zabiorą ze sobą do domu; część do natychmiastowego zjedzenia w gronie rodziny i przyjaciół a część ( Gouda, Camembert) do dalszego dojrzewania.
Celem kursu jest przede wszystkim  zrozumienie  zachodzących procesów podczas wytwarzania serów, w zależności od jakości mleka, warunków zewnętrznych ( temperatura, ciśnienie atmosferyczne), podawanej zwierzętom paszy itp. Mechaniczne stosowanie się do przepisów często nie daje bowiem zadowalających rezultatów. i nie zapewnia powtarzalności. Jednym słowem dzięki uczestnictwu w kursie można nauczyć się rozumieć ser.
Pracujemy na podpuszczce zwierzęcej i mikrobiologicznej także nasze sery są idealne dla wegetarian.
Zajęcia prowadzimy na mleku krowim ale szeroko omawiamy różnice związane z serami owczymi i kozimi. Jest możliwość pracowania na mleku od swoich kóz czy owiecJeżeli  masz dostęp do  świeżego mleka koziego  czy owczego  przywieź  je na warsztaty i przerób na ser kozi lub owczy. 
Osoby zainteresowane będą mogły nabyć zestawy startowe.
Na zakończenie, uczestnicy otrzymają dyplomy ukończenia warsztatów oraz materiały zawierające przepisy.
Wiedza i umiejętności  pozyskane w czasie naszych warsztatów pozwala planować otwarcie własnej profesjonalnej serowni. W takim przypadku udzielamy uczestnikom warsztatów  bezpłatnej pomocy związanej z uwarunkowaniami prawnymi,  typowym projektem małej serowni, wyborem sprzętu serowarskiego, marketingu produktu itp.

Pod podanym niżej telefonem i mailem działa "Gorąca Linia" czyli możliwość konsultacji i pomocy  w przypadku problemów czy wątpliwości przy produkcji serów.
Oprócz tego utworzyliśmy na Facebooku  zamkniętą grupę Serowarska Grupa Wsparcia, którą tworzą uczestnicy naszych warsztatów  i sympatycy serowarstwa. W  Grupie można  podzielić się swoimi dokonaniami czy też szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Najbliższe warsztaty serowarskie i chlebowe:

Brak miejsc - 3 - 4 marca 2018 - Warsztaty serowarskie i chlebowe na Dolnym Śląsku - szczegóły tutaj

Brak miejsc  - 17 - 18 marca - Warsztaty serowarskie i chlebowe w Jurze Krakowsko Częstochowskiej - szczegóły tutaj

7 - 8 kwietnia - Warsztaty serowarskie i chlebowe na Mazowszu Południe - szczegóły tutaj

21 - 22 kwietnia -  Warsztaty serowarskie i chlebowe na Mazowszu Północ czyli Kurpie -szczegóły tutaj

12- 13 maja - Warsztaty serowarskie i chlebowe  w Wielkopolsce - szczegóły tutaj

Zostało 6 miejsc 19- 20 maja - Warsztaty serowarskie i chlebowe  w naszym Siedlisku na Żuławach - szczegóły tutaj

9 -10 czerwca - Warsztaty serowarskie i chlebowe w Jurze Krakowsko Częstochowskiej - szczegóły tutaj

16 - 17 czerwca - Warsztaty serowarskie i chlebowe na Dolnym Śląsku - szczegóły tutaj

23 - 24 czerwca Warsztaty serowarskie i chlebowe  w naszym Siedlisku na Żuławach - szczegóły tutaj

7 - 8 lipca - Warsztaty serowarskie i chlebowe w hotelu  Dom Gościnny w Radziejowicach na Mazowszu - szczegóły tutaj 

21 - 22 lipcaWarsztaty serowarskie i chlebowe  w naszym Siedlisku na Żuławach - szczegóły tutaj

11 - 12 sierpniaWarsztaty serowarskie i chlebowe  w naszym Siedlisku na Żuławach - szczegóły tutaj

Lista rezerwowa

Jeżeli jesteś zainteresowany/na udziałem w  warsztatach, w których już zakończyliśmy nabór to prosimy o kontakt. Jeżeli zwolni się miejsce to natychmiast Cię poinformujemy.

Ceny:

Pałac Sapowice w Wielkopolsce Pensjonat Słoneczne Wzgórze na Kaszubach, Mazowsze, Dolny Śląsk, Jura Krakowsko Częstochowska, Podkarpacie, Śląsk, Lubuskie - 490 zł od osoby za udział w warsztatach z noclegiem i z wyżywieniem.

Siedlisko pod Lipami na Żuławach: 410 zł od osoby plus około 40 zł za nocleg w pobliskiej agroturystyce.  Jeżeli zdążymy  z remontem ( a pewnie tak ) to możliwy nocleg w naszej stodole. W tym przypadku koszt warsztatów, wyżywienia i noclegu wyniesie 490 zł. Można przyjechać już w piątek.

Jest możliwość wzięcia udziału w warsztatach z opcją bez noclegu. W takim przypadku cena jest o  około 100 zł niższa. Na różnicę w cenie między warsztatami z noclegiem i bez noclegu składa się nocleg, obiadokolacja w sobotę i śniadanie w niedzielę.
W czasie warsztatów serwujemy dwudniowy bufet kanapkowy z wyrobami także z  naszego Siedliska - dla wszystkich uczestników warsztatów.

Warsztaty prowadzimy w całej Polsce.  
Pełny i szczegółowy opis poszczególnych warsztatów znajdziesz na naszym profilu FB.

pozdrawiam i zapraszam do kontaktu

Joanna Włodarska

505 061 237


Do kogo kierujemy naszą ofertę ?

W ciągu  naszej działalności   w samym tylko okresie 2015 - 2017 wprowadziliśmy w tajniki serowarstwa  1 500 osób. Jesteśmy największą i najstarszą szkołą serowarstwa w Polsce. W naszych kursach, oprócz uczestników z Polski, biorą udział adepci i pasjonaci serowarstwa z Anglii, Niemiec, Belgii, Czech Ukrainy, Kanady i Rosji - by wymienić tylko te najczęstsze kierunki.
Kim są ludzie decydujący się na nasze warsztaty? W sporej części są to pasjonaci kulinarni. Czyli ludzie, którzy dla własnej satysfakcji i dla zdrowia chcą wzbogacić swoją wiedzę kulinarną i robić swoje własne sery. Bez wszechobecnej chemii w postaci konserwantów i ulepszaczy.
- Kolejna, stała grupa to zawodowcy czyli właściciele i szefowie kuchni, restauracji i hoteli szukający nowych smaków, inspiracji i wiedzy źródłowej związanej z wytwarzaniem naturalnej żywności czy ideą Slow Food.
- Nasze warsztaty kierujemy też do  uczestników popularnych, kilkugodzinnych warsztatów i pokazów serowarskich - 13 godzin intensywnych zajęć pozwala uczestnikom uporządkować wiedzę i rozwinąć swoją pasję.
- Kolejna grupa to rolnicy, którzy w warunkach uwolnienia kwot mlecznych i liberalizacji przepisów związanych z wytwarzaniem i zbywaniem swoich produktów szukają pomysłu na dodatkowe źródła dochodu  dla swojego gospodarstwa.
- Coraz liczniejszą grupą uczestników naszych kursów serowarskich są  mieszkańcy miast, którzy niedawno przenieśli się na wieś a także ci, którzy dopiero  planują przeniesienie się na wieś i szukają pomysłu na niewymagający dużych nakładów finansowych wiejski biznes o wysokiej stopie zwrotu.
- Oczywiście w warsztatach biorą także udział serowarzy już zajmujący się  wytwarzaniem serów dojrzewających. Tacy, którzy potrzebują wiedzy szczegółowej, zrozumienia  zachodzących procesów i praktycznego poznania zasad wytwarzania nowych rodzajów serów.

Gdzie organizujemy nasze Warsztaty?

Warsztaty organizujemy w całej Polsce. Średnio 2 -3 razy w roku organizujemy nasze warsztaty w województwie Mazowieckim, Śląskim, Małopolskim, Wielkopolskim, Dolnośląskim, Warmińsko Mazurskim, Podkarpackim, Podlaskim, Lubuskim i Pomorskim. Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w naszych warsztatach ale nasze lokalizacje są dla Ciebie zbyt odległe to prosimy o kontakt.
W przeważającej większości lokalizacji standardem są pokoje 2 osobowe z łazienką.

Joanna Włodarska –  serowar, dziennikarka, także kulinarna i szefowa kuchni.  Sery podpuszczkowe warzy od ponad 15 lat. Przygodę z serowarstwem rozpoczęła od poznawania smaków serów zagrodowych, wytwarzanych w polskich gospodarstwach i zapragnęła robić własne. Od tamtej pory w  Siedlisku pod Lipami powstają sery podpuszczkowe i dojrzewające: goudy , camemberty, mozarelle, sery typu oscypek – doskonałe do wędzenia i grillowania, a także inne – w zależności od pory roku, nastroju i apetytu. Pozyskaną wiedzę serowarską Joanna Włodarska wykorzystuje w pomocy nowym i zaprzyjaźnionym serowniom "projektowaniu" nowych, ciekawych smakowo serów dojrzewających.
 Pierwsze warsztaty serowarskie zorganizowane przez Joannę Włodarską skierowane były do stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich z powiatu elbląskiego pod hasłem " Powrót sera na Żuławy". Zainteresowanie okazało się tak duże, że narodził się pomysł, by tradycję warzenia sera podpuszczkowego dojrzewającego, popularyzację serów zagrodowych, wypiekanie prawdziwego chleba i promowania dobrej, wytwarzanej w domu żywności szerzyć jeszcze dalej. Powstała Akademia Siedliska pod Lipami, a warsztaty i pokazy organizowane są w całej Polsce.
Jesteśmy legalnie działającą firmą -  podmiotom gospodarczym wystawiamy faktury za udział w naszych warsztatach.

Minione warsztaty serowarskie i chlebowe:

Brak miejsc  - 17 - 18 lutego 2018 -  Warsztaty serowarskie i chlebowe na Podkarpaciu szczegóły tutaj  -  Relacja z warsztatów 1,  2

Brak miejsc -  3 - 4 luty  2018 - Warsztaty serowarskie i chlebowe  w Wielkopolsce - szczegóły tutaj -  Relacja z warsztatów 1,  2

Ostatnie 2 miejsca - 27 - 28 stycznia 2018 - Warsztaty serowarskie i chlebowe  na Kaszubach - szczegóły tutaj     Relacja z warsztatów  1

Brak miejsc - 13 - 14 stycznia  2018 - Warsztaty serowarskie i chlebowe w Lubuskiem - szczegóły tutaj.                                          Relacja z warsztatów  1 , 2 , 3 , 4 , 5

Brak miejsc  - 25 - 26 listopada 2017  - Warsztaty serowarskie i chlebowe na Mazowszu. Relacja z warsztatów  1 ,  2

11 - 12 listopada 2017 - Warsztaty serowarskie i chlebowe na Podlasiu. Relacja z warsztatów:  1

Brak miejsc  - 4 - 5 listopada 2017 -  Warsztaty serowarskie i chlebowe w Wielkopolsce. Relacja z warsztatów:  1 ,Relacje z naszych warsztatów

Relacja z warsztatów na Dolnym Śląsku - październik 2016Warsztay serowarskie i chlebowe na Podlasiu- 2016


Warsztaty serowarskie i chlebowe w Jurze Krakowsko Częstochowskiej - wrzesień 2017


Warsztaty serowarskie i chlebowe w naszym Siedlisku na Żuławach Wrzesień 2017
Warsztaty serowarskie i chlebowe w Jurze Krakowsko Częstochowskiej - kwiecień 2017W przypadku odwołania szkolenia z powodu braku odpowiedniej ilości osób, zaliczka zostaje w całości zwrócona na podane konto. W przypadku rezygnacji z udziału i zawiadomienie nas o tym w czasie nie krótszym niż dwa dni przed warsztatami zaliczka nie przepada lecz może być przekierowana na dowolne, organizowane przez nas, wybrane przez Państwa warsztaty. Nie dotyczy warsztatów kulinarnych za granicą.