środa

Przepisy kulinarne


Przepisy

Kiszona kapusta

 Kapustę czyścimy z wierzchnij liści i wykrajamy głąb. Marchewki czekaja na melakser. Jeśli go nie mamy - trzemy na tarce o grubych oczkach.



Siekamy...
Z kieliszkiem dobrego wina praca staje się przyjemnością:-))




Ubijamy. Pamietacie scenę z "U Pana Boga w ogródku"? Komendant ugniatał depcząc. Bez tego kapusta nie puści dość soku.




Przywalamy czymś cięzkim i czekamy na ukiszenie. Co parę dni dobrze jest poruszyć kapustą i ją odgazować.




Nalewka lecznicza z orzechów włoskich - Orzechówka
To ostatni moment na nastawienie orzechówki. Jeszcze kilka dni i orzechy będą zbyt twarde. Jest kilka receptur na orzechówkę. Ja robię tak:
Etap I
Nastaw alkoholowy
3 litry dobrej wódki
1 litr spirytusu
20 zielonych orzechów włoskich
Orzechy kroimy ( koniecznie w rękawiczkach, bo plamią ręce! ), wrzucamy do słoja i zalewamy wódką oraz spirytusem. Zakręcamy słój i odstawiamy w ciemne miejsce na 6 tygodni. Codziennie wstrząsamy. Nasz nastaw będzie ciemniał.
Etap II
Zlewamy alkohol znad orzechów do butelek, orzechy zalewamy płynnym miodem ( ilość zależy od preferencji smakowych. My nie lubimy zbyt słodkiej, więc daję 300 ml. Jeśli miód nie zakryje orzechów, dolewam źródlanej wody i wstrząsam. Zostawiam na kolejne 4 tygodnie. Codziennie trzeba wstrząsnąć słojem.
Etap III
Łączymy oba nastawy. Żeby nie stracić cennych składników wysypuję orzechy na sito nad jakimś naczyniem i przelewam nastawem alkoholowym. Teraz można już zlać wszystko do butelek, zakręcić i wstawić w ciemne miejsce na…minimum 4 miesiące. Im dłużej stoi, tym jest lepsza. Orzechówka jest nalewką leczniczą – stosujemy ją na zaburzenia trawienia, przy zatruciach pokarmowych lub po obfitym posiłku.


****
Prace przygotowawcze do warsztatów zdrowej żywności trwają w najlepsze. Cały dom pachnie koprem. Nasza ciocia tradycyjnie przygotowuje ogórki małosolne. 
Przy zdjęciach przepis na chrupiące ogórasy


Ogórki ( malutkie i twarde ) umyć. Ciocia zawsze obcina kocówki.




Do ogórków potrzebujemy koper, liście chrzanu, liście wiśni lub czarnej porzeczki, liść laurowy, ziele angielskie, można dać gorczycę i oczywiście sól niejodowaną ( łyżka na litr wody ).


Dno wyszorowanego gara wykładamy chrzanem i kładziemy pierwszą warstwę kopru i czosnku, ogórki układamy ściśle obok siebie. W tym czasie zagotowujemy wodę z solą, liśćmi laurowymi i resztą przypraw.


Woda później musi przestygnąć. Zalewamy ciepłą, ale nie gorącą.



Teraz wystarczy zalać ogórki tak, aby były przykryte, przycisnąć je, żeby nie wypływały i czekamy. Za kilka dni będą malosolne!
Smacznego


****